četrtek, 19. september 2013

HUMMUS


ASUAN, EGIPT (1.del)


Po treh dneh smo zapustili kaotični Kairo in se z nočnim vlakom odpravili v Asuan. Tam nas je pričakal sonček, nebo brez oblačka, čistejši zrak, bistveno manj ljudi in turistov ter prijaznejši in manj vsiljivi domačini. S tem nočnim vlakom je povezana ena zanimiva anekdota, ki je marsikomu povzročila nekaj sivih las, ampak – konec dober, vse dobro.

Takole je bilo – nič hudega sluteči smo se vkrcali na vlak, se kolikor toliko udobno namestili na »ležiščih« in se prepustili nočni vožnji razmajanega in škripajočega vlaka. Kot rečeno, Asuan je naslednje jutro pozitivno presenetil, prepustili smo se ritmu mesta in nikomur ni padlo na pamet, da bi se kaj preveč javljal domačim v rodno Slovenijo. In ko smo čez kakšen dan vklopili telefone, je bilo vse skupaj še bolj kaotično kot Kairo dva dni prej – v Sloveniji so namreč poročali, da je nočni vlak iz Kaira v Asuan iztiril, bilo naj bi menda deset mrtvih, mi pa vsi nedosegljivi na telefon. Verjamem, da je doma nastala panika, ampak – hvalabogu za nas – je iztiril vlak, ki je odpeljal iz Kaira kakšnih 10 minut za nami, tako da je gospa s koso zamahnila le 10 minut stran od nas. Na tem mestu sožalje tistim, ki so izgubili ljubljeno osebo na tem vlaku in še enkrat iskreno opravičilo domačim – res nismo vedeli, kaj se dogaja!

Nisem čisto ziher, če je na mestu, da povem vzrok iztirjenja tistega nesrečnega vlaka, ampak ker je moj stil pisanja pač takšen kot je, in ker sva si s črnim humorjem precej domača, bom vseeno napisala – vlak je iztiril, ker je na tirih stala krava. Tako je, vsaj smeškota sem se vzdržala. Ali pa tudi ne J.

V Asuanu se (vsaj po mojem) prvič začuti pridih mame Afrike. Živahno življenje ob Nilu in vroč puščavski pesek na obeh bregovih sta tukaj kot eno... 



Najprej smo si privoščili umirjeno vožnjo s tradicionalno egipčansko feluko – lesena barkača z jadri, res umirjeno, luštno in pristno. Seveda spretni egipčanski trgovci nikoli ne počivajo in tako smo tudi na feluki lahko kupovali različen nakit iz kameljih kosti. Tudi ostale feluke enostavno začnejo pluti ob tvoji feluki in Egipčani ponujajo svoje blago kar »iz krova na krov«. Seveda je moja škatlica z nakitom od takrat dalje bistveno bolj polna, nisem si mogla pomagati J. S feluko smo kruzali sem in tja po Nilu, bolj kot ne v odvisnosti od vetra in spretnosti krmarja. Opazovali smo ljudi, ki jim Nil še danes daje edini vir preživetja…


…se peljali mimo hotela Old Cataract, v katerem naj bi živela Agatha Christie, ko je napisala knjigo Smrt na Nilu…

Btw… ste vedeli, da je bil mož Agathe Christie slavni britanski arheolog, ki je precej izkopaval prav v Egiptu?

Ogledali smo si botanični vrt na majhnem otočku sredi Nila, ki ga je ustanovil britanski vojak Lord Kitchener, po katerem ima botanični vrt tudi ime...


Iz botaničnega vrta smo se odpravili na drugo stran Nila, kjer smo »odkamelali« v bližnjo Nubijsko vasico... 

Nubijci so bili zame pravo doživetje! Uživala kot že dolgo ne! 


Ampak o Nubijcih več v kakšni od naslednjih objav, Asuan je res pustil močan vtis name. 

Zdaj pa k hrani - hummus je zanimiv že zaradi fonetične povezave z eno drugo slovensko besedo, ne? J Pa brez skrbi, nimata nič skupnega... Hummus je ene vrste pomaka oziroma namaz iz čičerike in jo poznajo povsod na Bližnjem vzhodu... 
    
HUMMUS


POTREBUJEŠ: 
100 g čičerike (prosim, ne tiste iz konzerve!)
2 srednje velika stroka česna
Sok ½ limone
2 žlici vode, v kateri se je kuhala čičerika
2 žlici olivnega olja
1 žlica tahinija (recept za tahini najdeš na koncu te objave)
Sol
Po želji malo belega popra

PRIPRAVIŠ:
Čičeriko čez noč namočiš, nato pa jo 45 minut kuhaš v rahlo osoljeni vodi. Ko je kuhana, jo odcediš, daš v blender, dodaš še vse ostale sestavine ter zmiksaš v gladko zmes.

Hummus lahko uporabiš na različne načine, jaz sem si privoščila takšno zdravo večerjo:


Pa dober tek J 



0 komentarji:

Objavite komentar

Naslednja objava Prejšnja objava Domov
 
GRIŽLJAJI SVETA Copyright © 2010 | Designed by: Compartidisimo